foca-tekne-turu

Yazın Foça’yı ziyaret edenlerdenseniz bu turu yapmadan dönmemelisiniz. Zira Foça’daki mitolojik efsanelerden birinin kaynağına yolculuk yapacaksınız. Efsaneye göre Siren Kayalıkları’nda masalsı güzellikte deniz kızları yaşarmış. Ufukta bir gemi gördüklerinde şarkı söylemeye başlarlarmış. Bu kızları görmek isteyenler gemilerini Siren Kayalıkları’na çarparmış. Denizkızlarını görenler ise, sadece Odysseus ve gemicileri olmuş.

Siren kayalıklarını Akdeniz foklarının güneşlenmek için kullandıkları biliniyor. Bu kayalıkların Foçalılar için yeri özel. Jeolojik yapısı, görüntüsü, Akdeniz foklarına ev sahipliği yapması ve Foça’ya hediye ettiği bu efsane nedeniyle… Yaz aylarında Foça’daki gezi tekneleri, Siren kayalıkları, Foça adaları ve koylarına günübirlik turlar düzenliyor. Böylece Foça’yı yakından keşfedip araçla ulaşımın mümkün olmadığı koylarda yüzebilirsiniz.

Siren kayalıkları ve adalara çıkmak ve fazla yaklaşmak Akdeniz foklarının yaşam alanı için tehdit oluşturuyor. Deniz çayırlarının üzerine çapa atmak gibi… Ayrıca bu turlarda rüzgarın etkisi ile pet şişeniz denize düşebilir. Bunun için önlem almanız ve tekne kaptanına yardımcı olmanız Foça için çok kıymetli.