En eski Foça’yı merak edenler için Foça Kent Konseyi Turizm Meclisi, dört tarihi yürüyüş rotası belirledi. Bu rotalar üzerinde Rum, Osmanlı, Selçuklu, İyonyalıların Foça’daki izlerini keşfedeceksiniz. Rotalar üzerindeki bazı yapılar bugün çeşitli nedenlerle yerinde olmasa da panolarla bu yapıların önemi paylaşılıyor. Bu rotaları yılın her mevsimi ziyaret edebilirsiniz.

Bu dört rota; Kybele Yolu, Heredot Yolu, Theodoros Yolu ve Megaron Yolu olarak adlandırılıyor.

Kybele Yolu

Adını Anadolu’nun ve Foça’nın da en eski ana tanrıçası Kybele’den alıyor. Doğayı temsil eden Kybele, bereket ve doğurganlığın tanrıçası. Bu yürüyüş yolunda göreceğiniz yapılar: Sur Kalıntıları, 1 No.lu Hamam, Hafız Süleyman Mescidi, Cumhuriyet Çeşmesi, 2 No.lu Hamam, Fatih Camii, Ağalar Konağı, Denizciliği Sevdirme Müzesi, Kybele Gemisi (Canlandırma), Beş Kapılar, Surlar, Liman Kutsal Alanı (Kybele Açık Hava Tapınağı), Tuz Depoları, Athena Tapınağı, Kayalar Camii.

Herodot Yolu

Adını Phokaia’nin antik dönem kent duvarının adı olan Herodot Duvarı’ndan alıyor. Bu yürüyüş yolunda göreceğiniz yapılar: Çifte Kayalar Sur Yatakları, Antik Tiyatro, Yel Değirmenleri, Kybele Tapınım Yerleri, Tiyatro Tepe (Arkaik dönem sur yatakları), Hilmi Dağı (Arkaik dönem sur yatakları), Maltepe Tümülüsü, Herodot Duvarı, Osmanlı Mezarlığı, Antik Su Kuyusu, Su Kemerleri.

Theodoros Yolu

Adını aynı zamanda heykeltıraş olan İyonlu mimar Theodoros’dan alıyor. Bu yolun belirgin özelliği ana ve ara sokaklarında, restorasyon çalışmaları ile bugün hala yaşayan taş evlerinin olması. Bu yürüyüş yolunda göreceğiniz yapılar: Taş evler, Mozaikler.

Megaron Yolu

Kazı çalışmaları, Foça’nın ilk yerleşim alanının bugün bulunduğu bölgenin güneyindeki tepelerin eteklerinde olduğunu gösteriyor. Foça’nın beş bin yıl önceki, bu ilk yerleşim alanında bir megaron yapı yani sütunsuz dikdörtgen şeklinde, tek odalı ev bulunmuştur. Bu yürüyüş yolu, adını bu yapıdan alıyor. Bu yürüyüş yolunda göreceğiniz alanlar: Taş Evler, Değirmenler, Nekropol Alanı, Su Kanalları, Dış Kale, Şeytan Hamamı, Kule Ev, İlk Yerleşim Alanı, Demirci Atölyesi, Oval Yapılar.