post-title Foça’da Gaziler Günü Kutlandı

Foça’da Gaziler Günü Kutlandı

Foça’da Gaziler Günü Kutlandı

Foça’da Gaziler Günü Kutlandı

İzmir’in Foça ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Foça ilçesinde, 19 Eylül Gaziler Günü ve UluÖnder Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921’de ’mareşal’ rütbesi ile ’gazi’ unvanı verilişinin 94. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Foça Kaymakamlığı, Foça Garnizon Komutanlığı, Foça Belediye Başkanlığı görevlileri ve gaziler Atatürk anıtı’na çelenklerini sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılarak öğrenciler tarafından şiirler okundu. Törenin ardından Foça Belediye’si, ilçede yaşayan gazilere Foça Belediyesi Yeni Plaj Sosyal Tesisleri’nde yemek verdi.

Düzenlenen törenlere ise, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Garnizon Komutanı ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Foça Cumhuriyet Başsavcısı ALİ ÖZTÜRK, gaziler, gazi yakınları, askeri erkan, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Demirağ mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tarih boyunca vatanımızın bütünlüğünü hedef alan; iç ve dış güçler vatansever milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimiz karşısında emellerine ulaşamamışlardır ve ulaşamayacaklardır. Ulus olarak, birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve özgür olarak yaşıyorsak, bunu başta Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu hiç unutmamalıyız. Bu uğurda canlarını ortaya koyan gazilerimize hak ettikleri saygıyı göstermek milletimizin vatanına ve tarihine bağlılığının bir ifadesidir. 19 Eylül Gaziler Günü’nde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle; hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla Anar, saygı ile önlerinde eğilirim.”