post-title Foça’da görülen Akdeniz Foku ilçede sevinç yarattı

Foça’da görülen Akdeniz Foku ilçede sevinç yarattı

Foça’da görülen Akdeniz Foku ilçede sevinç yarattı

Foça’da görülen Akdeniz Foku ilçede sevinç yarattı
Dünyada 600,Türkiye’de ise 100 tane olduğu belirtilen Akdeniz fokunun İzmir’in şirin ilçesi Foça’da görülmesi ilçede sevinç kaynağı oldu.

Adını fok balığından alan İzmir’in Foça ilçesinde  gece geç saatlerde küçük deniz limanında görülen fok balığı ilgi odağı oldu. Uzmanlar tarafından dünyada 600,Türkiye’de ise 100 tane olduğu belirtilen Akdeniz fokunun İzmir’in şirin ilçesi Foça’da görülmesi ilçede sevinç kaynağı oldu.

Adını fok balığından alan Foça’nın küçük deniz sahilinde yürüyüş yapan vatandaşlar tarafından fark edilen fok balığı, büyüklüğü ile de dikkat çekti.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Akdeniz fok balıklarının sık sık gece geç saatlerde Foça’nın küçük deniz sahilinde görüldüğünü ifade eden, Foçalı vatandaşlar, “Bilindiği gibi ilçemiz Foça, adını fok balığından almıştır. Yöremiz Akdeniz foklarının anavatanlarından biridir. İlçemizde yaşayan herkesin çevreye, özellikle balıkçı arkadaşlarımızın da avlanma konusunda duyarlı davranmaları Fok balıklarının günümüzde halen yaşıyor olmasında başlıca etkendir. Çünkü fok balıkları  daima temiz denizlerde yaşar.

İlçemiz denizlerinde fok balıklarının yaşaması denizimizin ne kadar temiz olduğunun kanıtıdır. Bu bir Foça güzelliğidir. Sahilimizde fok balıklarını görmek bizleri çok mutlu ediyor. Gerçi  birileri Foça’da fok balıklarının olmadığını söylüyor. Âmâ bu iddia sahiplerinden ricamız gece geç saatlerde Foça sahiline gelip, sabırla beklemeleri yönündedir.” diyerek, herkesi Foça’ya fok balıklarını görmeye davet ediyorlar.