Foça’ya gelmek için, aşağıdaki opsiyonları kullanabilirsiniz…

Kendi aracınız ile gelecek iseniz; 

İzmir – Çanakkale yolunun 39 km’sinden sola sapıp 26 km. sonra Foça’ya ulaşılır. İzmir’den çıktıktan sonra Karşıyaka, Çiğli ve Menemen’i geçtikten sonra Foça sapağının tabelasını göreceksiniz. Işıklardan sola döndüğünüzde artık Foça yolundasınız.

İstanbul’dan Foça’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan bir şekilde İzmit körfezi aşıldıktan sonra Gemlik – Bursa – Susurluk – Balıkesir – Akhisar – Manisa istikameti takip edildikten sonra Manisa’nın girişinde Manisa Çevre yoluna sapıp Menemen/Çanakkale istikametinde devam edin. Menemen’e vardığınızda Çanakkale yönüne doğru sapın. 10 km sonra Foça sapağını göreceksiniz. Foça’ya 26 km. Yolunuz kaldı.

İzmir’den Foça’ya Nasıl Gidilir?

Karşıyaka ve Konak’tan haftasonları kalkan izdeniz’in gemileriyle Foça’ya yaklaşık 2 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz. Cumartesi ve pazar günleri Karşıyaka’dan sabah 8’de veya Konak’tan aynı gemiye 8:15’de binerek Foça’ya deniz yoluyla ulaşabilir. İzmir’e geri dönüş içinse Foça’dan 20:05’de kalkan gemiyi kullanabilirsiniz. Foça- Karşıyaka seferlerinin ücretleri tam 10 TL, öğrenci 6 TL, öğretmen 8 TL olarak belirlendi. İzmirliler Foça seferleri için de “İzmirim” kartı kullanabiliyorlar.

Otobüs ile gelecek iseniz; 

Türkiye’nin neresinden gelirseniz gelin; İzmir Otogarı’nda indiğinizde hemen indiğiniz peronların en başına yürüyün… En başa geldiğinizde minibüslerin önlerinde “Eski Foça” yazdığını göreceksiniz. Minibüsler genel olarak; Kış tarifesinde saat 06:30‘da başlar ve akşam 21:30 da son seferdir. Yaz tarifesinde ise sabah saat 06:00‘da başlayıp, 23:00‘e kadar her yarım saatte bir devam eder. (Saat 20:00 den sonra saat başına da düşebilir.) Bilginiz olsun…

Uçak ile gelecek iseniz;

Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yapıp bavullarınızı aldıktan sonra iç hatlar kapısının karşısından İzmir Metro’su İzban’ın Aliağa yönüne giden trenine binin (Son tren gece 23:36’dadır, uçak saatinizi bu bilgiye göre ayarlamanızı tavsiye ederiz.) ve Hatundere istasyonunda inin. Bu iki durak arası yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir. Hatundere istasyonun çıkışında sizi bekleyen 744 nolu aktarma otobüsüne binin ve yaklaşık yarım saat sonra Foça’dasınız.